Благодаря сохранению гастрономического культурного наследия, устойчивому территориальному развитию и экономической устойчивости общин, Армения присоединилась к платформе «Мировой гастрономический регион» в качестве кандидата на премию 2028 года.
Армения первой в Кавказском регионе подала заявку на это международное признание, которое координируется Международным институтом гастрономии, культуры, искусств и туризма (IGCAT).
Кандидатура 2028 года предоставляет международную площадку для представления богатой пищевой культуры Армении, ее креативности и приверженности формированию устойчивых, инклюзивных и ориентированных на будущее продовольственных систем, одновременно укрепляя сотрудничество между институтами, общинами и гастрономической сферой.
🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸
🔁💬Իսկ դուք ո՞ր երկրի խոհանոցն եք ավելի շատ սիրում🍽Գաստրոնոմիական մշակութային ժառանգության պահպանման, կայուն տարածքային զարգացման և համայնքահեն տնտեսական դիմակայունության շնորհիվ Հայաստանը միացել է «Գաստրոնոմիայի համաշխարհային տարածաշրջան» հարթակին՝ որպես 2028 թվականի մրցանակի թեկնածու։
Հայաստանը Կովկասի տարածաշրջանից առաջինն է, որը դիմել է այս միջազգային ճանաչմանը, որը համակարգվում է Գաստրոնոմիայի, մշակույթի, արվեստների և զբոսաշրջության միջազգային ինստիտուտի (IGCAT) կողմից։
2028 թվականի թեկնածությունն ապահովում է միջազգային հարթակ՝ ներկայացնելու Հայաստանի հարուստ սննդային մշակույթը, ստեղծարարությունը և կայուն, ներառական ու ապագային ուղղված սննդային համակարգերի ձևավորման հանդեպ հանձնառությունը՝ միաժամանակ ամրապնդելով համագործակցությունը ինստիտուտների, համայնքների և գաստրոնոմիական ոլորտի միջև։