Պատգամավորի անձեռնմխելիությունը Հայաստանում․ իրավական երաշխի՞ք, թե՞ քաղաքական գործիքՀայաստանի օրենսդիր մարմինը` Ազգային ժողովը, ձևավորումից՝ 1995 թվականից ի վեր, 26 դեպքով պատգամավորներին որպես մեղադրյալ ներգրավելու և անձեռնմխելիությունից զրկելու համաձայնություն է տվել։ Գլխավոր դատախազությունը հատուկ վիճակագրություն չի վարում, թե քանի պատգամավոր է ենթարկվել քրեական հետապնդման, մեզ տրամադրել են միայն 2016 թվականից մինչ օրս գլխավոր դատախազի կողմից պատգամավորներին որպես մեղադրյալ ներգրավելու միջնորդագրով Ազգային ժողով դիմելու դեպքերը, սակայն այդ պատգամավորներից ոչ բոլորն են զրկվել անձեռնմխելիությունից։
❗️«Հետքն» ուսումնասիրությունն իրականացրել է նշված տվյալների և բաց աղբյուրների հիման վրա։
📌 Հատկանշական է, որ
պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից զրկելու գրեթե բոլոր դեպքերը տեղի են ունեցել քաղաքական տարբեր իրադարձությունների ժամանակ, իսկ անձեռնմխելիությունից զրկված պատգամավորները բարձրաձայնել են քաղաքական հետապնդման հանգամանքը։