«Առողջության ապահովագրությունը չպետք է իրականացվի բժիշկների հաշվին». ահազանգում են բժիշկները
Առողջության համընդհանուր պարտադիր ապահովագրության նոր համակարգի ներդրումը հերթական անգամ քննարկման ու քննադատության տեղիք է տվել: Համակարգի ռիսկերին, բացերին ու չլուծված հարցերին վերաբերող քննարկում էին կազմակերպել մի շարք բժիշկներ: Նրանք պնդում են, որ առողջության ապահովագրությունը չպետք է իրականացվի իրենց՝ բժիշկների հաշվին։
«Առողջության իրավունք» ՀԿ-ի նախագահ Անուշ Պողոսյանը նշում է, որ առողջության համընդհանուր ապահովագրությամբ գործող սակագները հստակ հաշվարկված չեն:
🗣 Դրանք «կաբինետային» որոշումների արդյունք են, որոնք հաշվի չեն առնում բժշկական ծառայության իրական բարդությունը, ռիսկերը կամ բուժաշխատողի պատասխանատվության աստիճանը
,- ասում է Անուշ Պողոսյանը։
📌 Նրա խոսքով՝ տարբեր բարդության միջամտությունների համար սահմանված նույն սակագինը կբերի նրան, որ կխրախուսվի ոչ թե որակյալ բուժումը, այլ պարզապես քանակի ապահովումը։
❗️Ուշադրություն է հրավիրվում այն փաստին, որ նեղ մասնագիտական խորհրդատվության գները խիստ նվազել են։ Եթե նեղ մասնագիտական խորհրդատվությունն արժե 10-15, երբեմն՝ 30 հազար դրամ, ապա ապահովագրությամբ հաշվարկվում է ընդամենը 3000-6000 դրամ։ Թե ինչպես է հաշվարկվել այս թիվը՝ բժիշկները տեղյակ չեն։